Ethic Pandemonium V2 Pro Scooter Deck bringer et nyt sæt funktioner til den populære Pandemonium-serie.
En af de vigtigste nye funktioner er den konkave bund, som giver dig en bedre forbindelse til decket og mere kontrol over dit løbehjul.
Decket er lavet af 6082 aluminium (lidt stærkere end det sædvanlige 6061 og varmebehandlet til T6 for uovertruffen styrke og holdbarhed.
Den nye dropout-form har et peg cut, så du kan grinde de ekstra lange combos.
Ethic Pandemonium V2 Pro Løbehjul Deck kommer med et væld af andre funktioner og forbedringer, som f.eks. at det nu er
kompatibelt med hjul med en diameter på 120 mm, og det kommer også med en helt ny fender for ekstra lethed.
Kassen indeholder en færdigskåret griptape, der er klar til at blive installeret, en ekstra klassisk bremse og en Torx 40-nøgle.
Sammenligning med V1 deck:
-Bredere (10mm)
-Stærkere (29 % på ekstruderingen / 40% på halsen)
-8 STD-skærm V2 inkluderet med 7075-skrue
-Torx nr. 40 hjulbolt
-Kontaktdiameter, der giver mulighed for dobbelt bremse (110mm / 120mm)
Forbedret grebssikring V2
SPECIFIKATIONER:
| Deck bredde: | 13cm (5.1") |
| Deck længde: | 46cm (18.1"), 50cm (19.7"), 54cm (21.25") |
| Hjuldiameter: | 100mm, 110mm, 115mm, 120mm |
| Hjul bredde: | 24mm |
| Vægt: | 895, 950, 1005g |
| Materiale: | Aluminium 6000 Series |
| Materiale Behandlingskvalitet: | T6 |
| Dropout Form: | Peg-cut |
| Headtube vinkel: | 83° |
| Headset-type: | Integrated 1 1/8" |
| Bremse type: | Fender (With Brake) |
| Bremse/Fender: | Inkluderet |
| Aksel diameter: | 8mm |
| Griptape: | Inkluderet |