Madrid Spade Drop-Thru
Er et longboard som understøtter din udvikling for hvert push, og virkelig giver dig mulighed for at vise, hvad du kan.
Det er et ideelt valg til dig, der elsker at lave slides, spins og andre tekniske manøvrer.
Decket på dette longboard har cutouts.
Cutouts er fantastiske på longboard-decks, fordi de giver plads til større hjul, og gør at man kan have et lavt og stabilt setup uden stor tendens til wheel bites.
Boardet er færdigsamlet med udvalgte dele, som passer godt sammen, så det er køreklar med det samme, når du har pakket det ud.
-Decket er lavet af 7 lag ahorn, der har masser af pop og er enormt holdbart
-Reverse kingpin trucks holder boardet højere over underlaget, så setuppet er adræt, godt til carving og samtig stabilt ved høje hastigheder
-Drop through-monterede trucks, hvor fødderne kommer tæt på jorden, så du får et lækkert og stabilt ride, som du har let ved at skubbe
-Mellemstørrelse hjul med en diameter på 70 mm er med til at give et alsidigt board, som undersøtter alle typer af skate stilarter
-89A bushings er til den hårde side - det hårde truckgummi giver stabilitet ved højere hastighed, men mindre adræthed, når du drejer
SPECIFIKATIONER:
| Deck bredde: | 9.25" (23.5cm) |
| Deck længde: | 39" (99.1cm) |
| Akselafstand: | 28.75" (73cm) |
| Deck materiale: | Ahorn, 7-ply |
| Deck specificationer: | Hjul udskæringer |
| Griptape: | Pre-gripped |
| Risers: | 3.2mm |
| Truck type: | Inverted kingpin, Drop through |
| Hangerbredde: | 184mm (7.25") |
| Aksel Bredde: | 10" |
| Hanger Degree: | 50° |
| Cushioning: | 89A |
| Hjuldiameter: | 70mm |
| Hjul hårdhed: | 78A, 80A |
| Hjulmateriale: | PU støbt, SHR |
| Kugleleje præcision: | Ikke specificeret |
| Konkav: | Medium |
| Niveau: | Begynder, Øvet, Avanceret |
| Riding Style: | Freeride, Cruise, Carving |